Hogyan kell az autót bebikázni

Hogyan kell az autót bebikázni?

Az úgynevezett „bebikázás” jó megoldást nyújthat azon bajbajutott autósok számára, akiknél az akkumulátor nem ad feszültséget és így nem képesek beindítani a motort. Sajnos azonban ez nem egy veszélytelen folyamat, ezért röviden összegyűjtöttük hogyan is kell az autót bebikázni a legbiztosabb módon.

Eszközök autó bikázáshoz

Egy autó bebikázáshoz mindenképp szükséges néhány olyan dolog és tényező, amivel nekiláthatunk, ezek röviden az alábbiak:
indítókábelek, mindkét kábel végén az akkumulátor saruk megfogására alkalmas csipesszel (köznyelven bikakábel).
egy másik gépjármű
némi elektromos ismeret
Amennyiben rendelkezünk megfelelő indítókábellel (bikakábellel) és van egy segítőkész autós, akkor néhány perc alatt ismét életet lehelhetsz az autódba.
Dízeles autóval azonban csak óvatosan próbálkozzunk vagy csak igen komoly kábellel. A benzines autókhoz készült kábelek nem megfelelőek: rosszabb esetben eléghetnek, jobb esetben nem történik semmi sem.

Bikázás folyamata

A sikeres bikázáshoz mindenképp szükséges, hogy az alábbi néhány lépést betartsuk, amennyiben így teszünk akkor jó eséllyel sikerül újraindítani az energia szűkébe került járművet.
Állítsuk közel egymáshoz a két járművet!
A bikakábelek ugyan tönűbbnyire hosszúak, de célszerű úgy leparkolni a lemerült akkumulátorral rendelkező autó mellett, hogy a két akkumulátor minél közelebb essen egymáshoz, így nem okozhat gondot a bikakábellel történő összekötés.
Kapcsoljuk le a gyújtást mindkét autón!
Kapcsoljunk le minden elektromos berendezést mindkét autón! Ugyanis minél több elektromos berendezés van bekapcsolva, annál nehezebben megy az autó bebikázása is.
Kössük össze az akkumulátorok pozitív pólusait!
A bikakábel csíptetőjével elsőként a lemerült, majd utána a másik autó akkumulátorának pozitív sarujára csíptessük rá a bikakábelt.
Ez után először a működőképes akkumulátor negatív sarkára kösd rá a másik kábel egyik végét. Ezt követően a kábel másik végét csíptessük a lemerült autó motorblokkjának egy fémes részéhez.
Elképzelhető, hogy ekkor némi elektromos szikra jelentkezik, de ez normálisnak tekitnhető, ha szakszerűen csináltunk mindent.
Gyakori probléma, hogy az autó fémes karosszériájához érhetünk a kábellel, ilyenkor megégethetjük vele a fényezést. Emellett fontos még, hogy a kábeleket rendezzük úgy, hogy ne akadhasson be a motor mozgó alkatrészeibe.
Indítsd be a bikázó járművet!
A jó akkumulátorral rendelkező autót indítsuk el, majd várjunk egy percet. Ilyenkor a lemerült akkumulátorral rendelkező autó akkumulátora optimális esetben elkezd töltődni.
Indítsuk el a lemerült autót!
Rövid várakozás után indítsuk el a lemerült autót is, amennyiben mindent jól csináltunk, akkor az autó elindul. Ha nem járunk sikerrel, akkor ismét érdemes várnunk egy percet mielőtt újrapróbálkoznánk.
Távolítsuk el a negatív bikakábelt!
Először a bikázó autó akkumulátorának negatív sarujáról, majd a bebikázott autó negatív pólusáról csíptessük le a bikakábelt.
Távolítsuk el a pozitív bikakábelt!
A negatív kábel eltávolítása után a bikázó autó akkumulátorának pozitív sarujáról, majd a bebikázott autó pozitív pólusáról is távolítsuk le a bikakábelt.
Hagyd járni a bebikázott autót!
Amennyiben mindezzel végeztünk, az akkumulátor újbóli feltöltődéséhez, legalább negyed óráig hagyjuk járni az autót. Ez alatt az idő alatt kellőképpen feltöltődhet annyira, hogy akár másnap is elindul. Természetesen amennyiben z akkumulátor elöregedett, vagy meghibásodott, akkor az autó csak addig fog működni, amíg le nem állítjuk, ezt követően vagy új akkumulátor, vagy újabb bikázás segíthet csak.

Tanácsok autó bikázáshoz

Ha nagyon nehezen sikerül bebikázni az autót, akkor 5-10 percig ne vegyük le a bikakábelt.
A töltés sebességét gyorsíthatjuk, ha a töltésre használt autóban eközben a fordulatszámot kis gázadással 3000-en tartjuk.
A bikázás sikeressége a jó kábelen kívül a megfelelő összekapcsolásban rejlik, érdemes a sarukat kicsit megcsiszolni, hogy minél kisebb legyen az ellenállás.
Végezetül amennyiben nem vagyunk biztosak magunkban, inkább forduljunk segítséghez. Ilyenkor egy hivatásos autómentő szakember segíthet a legkönnyebben, akik természetes vállalnak autó bikázást Budapesten, vagy ahol épp szükségünk lenne rá.

Összegezve:
A lemerült autók bebikázáshoz tehát bár nincs sok mindenre szükség, de mindenképp jó, ha rendelkezünk a kellő szakértelemmel, így elkerülhetjük az esetleges baleseteket és sérüléseket is.